• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL

Yerli Otomobil’deki Son Durumu Bakan Özlü Açıkladı

, 0 Yorum

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Gazete Habertürk’ten Deniz Çiçek’e yaptığı açıklamada yerli otomobilde gelinen son durum ve ayrıntılar hakkında bilgiler verdi. Hybrid olarak düşünülen fakat sonrasında pazara bakarak tamamen elektrikli olması yönünde farklı düşüncelerin olduğu yerli otomobilde Bakan Özlü, Son sözün sektöre bakılarak verilebileceğini ve aynı zamanda yüklenici firmanında burada belirleyici etken olabileceğini iletti.

Öncelikle yerli otomobilin sadece Türkiye için değil Dünya için yapılacağını belirten bakan Özlü, burada Dünya ile ortak hareket edileceğini belirtti. Bakan Özlü; “Dünyada bir çok ülke batarya üretmek için ciddi Ar-Ge yatırımları yapıyor. Burada önemli olan Elektriğin üretilmesi değil depolanması. Biz Türkiye olarak burada batarya üretimi yapmak yerine dünya ile ortak hareket etmek istiyoruz” dedi.

Yerli otomobilin tasarım ve üretiminin 4 yıllık bir süreç alacağını belirten Sanayi Bakanı Faruk Özlü, “Biz bunun yarısını, birinci faz için planlıyoruz. O da tasarım ve prototipin ortaya çıkarılması. İkinci fazı da seri üretime geçilmesi. Sıfırdan bir otomobilin prototip üretimi, test edilmesi ve seri üretim bandından çıkıp piyasaya sürülmesi 48 ay olacak” dedi.

Prototip ile ilgilide açıklama yapan Bakan Özlü, “Prototip konusunda ısrarcı olmayacaklarını, yüklenici firmanın prototipi değiştirme konusunda piyasaya bakarak devam etme yad değiştirme kararına saygı duyacaklarını; Burada al bunu sat dan ziyade üreticinin pazara bakarak ne satabileceğine karar vererek üretime geçmesinin doğru olacağını düşünüyoruz” dedi.

Yerli otomobilde belirlenen menzilin 300 kilometre olduğunu ancak bunun artması gerektiğini belirten Özlü şeyle konuştu: “300 kilometre sadece şehir içi kullanımlarda yeterli olabilecek bir menzil. Artırma çalışmaları yapılıyor. Bir otomobil yapmanın ötesinde teknolojik bir dönüşümü konuşmuş oluyoruz. Otomobildeki IT ve yazılım teknolojileri yüzde 70’e kadar olacak. Türkiye’nin otomobili projesi aslında Türkiye’nin teknolojik dönüşümünün bir parçası. Sanayi 4.0’la da bağlantılı.”

Seri üretim için İllerimizin de birbiri ile yarışacağını belirten Özlü, şimdiden farklı farklı illerden üretim için telefon aldıklarını belirtti.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN