• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL

Google’a Avrupa Birliğinden şok ceza

, 0 Yorum

Avrupa Birliği, Google’a rekabet kurallarını ihlâl ettiği gerekçesiyle 2.42 milyar euro ceza ödemesine hükmetti. Sebep olarak ise Google’ın arama sonuçlarını kendi lehine Google alışveriş servislerine yönelik manipüle ettiğini ve pazarda tekel olma hakimiyetini kötüye kullandığı belirtiliyor.

AB Rekabet Komisyonu Şefi Margrethe Vestager yaptığı açıklamada;

Google, hayatımızda fark yaratan pek çok yenilikçi ürün ve hizmet sundu. Bu harika bir şey. Ancak Google’ın alışveriş hizmetlerini ilişkilendirirken gözettiği stratejisi sadece kendi ürünlerini rakiplerinkinden daha iyi hâle getirmek değil. Google kendi hizmetlerini arama sonuçlarnda öne çıkararak pazar hâkimiyetini açıkça kötüye kullanmış ve rakiplerini alt sıralara indirmiştir.

Şayet Google bahsedilen bu uygulamayı değiştirmezse Cirosal bazda cezalar devam ediyor olacak (Günlük cirosunun %5’i kadar ek cezalardan bahsedilmekte).

7 yıldır süren araştırmanın sonucunda verilen karara ilişkin gerekçe Google tarafından reddedildi.

Google sözcülerinden Kent Walker ise yaptığı açıklamada;

Online alışveriş yaparken siz aradığınız ürünleri kolayca ve hızla bulmak istersiniz, reklamcılar da söz konusu ürünleri tanıtmak ister. Google bu nedenle, kullanıcılarıyla irili ufaklı binlerce reklamvereni her iki taraf için de yararlı olacak yollarla bir araya getiren alışveriş reklamları görüntülemektedir. Bu nedenle saygı duymakla birlikte bugün açıklanan karara katılmıyoruz. Temyiz yoluna gitmeyi düşündüğümüz için Komisyon’un kararını ayrıntılı şekilde inceleyeceğiz ve gerekçelerimizi anlatmaya devam edeceğiz.

Önümüzdeki günlerde Google’ın karara karşılık stratejisi merak bekleniyor.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN